January 21, 2025

Konkurenčná doložka v obchodných zmluvách

Mgr. Matej Trnavský

Konkurenčná doložka predstavuje významný nástroj ochrany obchodných záujmov v zmluvných vzťahoch, ktorým sa zmluvné strany snažia zabezpečiť ochranu pred nežiaducou súťažou alebo zneužitím dôverných informácií. Zatiaľ čo v pracovnoprávnych vzťahoch má tento inštitút oporu v legislatíve, v obchodnoprávnych vzťahoch je jeho právna úprava oveľa skromnejšia. Zákon č. 513/1991 Zb. Obchodný zákonník v znení neskorších predpisov explicitne upravuje konkurenčnú doložku iba v rámci zmluvy o obchodnom zastúpení, čo vyvoláva otázky o možnostiach jej dojednania v iných typoch obchodných zmlúv.

Tento článok sa zameriava na analýzu právnych a praktických aspektov konkurenčnej doložky v obchodných zmluvách, poukazuje na výzvy spojené s jej aplikáciou a ponúka úvahy nad možnými legislatívnymi riešeniami, ktoré by mohli prispieť k odstráneniu právnej neistoty v tejto oblasti.

Čo je konkurenčná doložka a aký má význam?

Konkurenčná doložka predstavuje dohodu zmluvných strán, na základe ktorej sa jedna strana zaväzuje, že počas určitého obdobia a na určenom mieste nebude vykonávať činnosť, ktorá by mala konkurenčný charakter k činnosti druhej zmluvnej strany.

Konkurenčná doložka má význam predovšetkým v ochrane legitímnych záujmov zmluvnej strany pred možným zneužitím dôverných informácií, know-how, obchodného tajomstva alebo zákazníckej základne. Celkovo má konkurenčná doložka význam ako nástroj na ochranu obchodných a ekonomických záujmov zmluvných strán, pričom jej efektivita závisí od správneho nastavenia podmienok a dodržiavania právnych limitov.

Podľa ustanovenia § 672a Obchodného zákonníka:

(1)    V zmluve možno písomne dohodnúť, že obchodný zástupca nesmie najdlhšie dva roky po skončení zmluvy na určenom území alebo voči určenému okruhu zákazníkov na tomto území vykonávať na vlastný alebo cudzí účet činnosť, ktorá bola predmetom obchodného zastúpenia, alebo inú činnosť, ktorá by mala súťažnú povahu voči podnikaniu zastúpeného.

(2)    V prípade pochybností môže súd konkurenčnú doložku, ktorá by obmedzovala obchodného zástupcu viac, ako vyžaduje potrebná miera ochrany zastúpeného, obmedziť alebo vyhlásiť za neplatnú.

Podľa citovaného ustanovenia Obchodného zákonníka je v zmluve o obchodnom zastúpení možné dohodnúť zákaz konkurenčnej činnosti pre obchodného zástupcu (tzv. konkurenčnú doložku), ktorý spočíva v obmedzení činnosti na určenom území alebo voči konkrétnemu okruhu zákazníkov na tomto území, pričom jeho trvanie môže byť maximálne 2 roky od ukončenia zmluvy. Na platnosť takejto doložky je preto nevyhnutná písomná forma a splnenie všetkých náležitostí podľa § 672a Obchodného zákonníka. Konkurenčná doložka by mala obsahovať: (i) presné vymedzenie zakázanej konkurenčnej činnosti, (ii) špecifikáciu územia alebo okruhu zákazníkov, na ktoré sa zákaz vzťahuje, a (iii) stanovenie obdobia trvania zákazu, ktoré nesmie prekročiť 2 roky od skončenia zmluvy.

Najvyšší súd Slovenskej republiky v uznesení sp. zn. 4 Obdo 17/2016 zo dňa 30.09.2016 konštatoval, že zákaz konkurenčnej činnosti nemôže byť neobmedzený. Ak medzi zmluvnými stranami dôjde k dojednaniu konkurenčnej doložky v akejkoľvek obchodnej zmluve, je potrebné, aby sa jej rozsah spravoval vždy podmienkami uvedenými vo vyššie citovanom ustanovení § 672a Obchodného zákonníka. Podľa právneho názoru, ktorý sa odvíja od doterajšej rozhodovacej praxe Najvyššieho súdu Slovenskej republiky, akékoľvek dojednanie konkurenčnej doložky v obchodnej zmluve musí nevyhnutne spĺňať náležitosti kogentného ustanovenia § 672a Obchodného zákonníka, inak by takéto dojednanie zákazu konkurencie bolo neplatné.

S uvedeným záverom nesúhlasí časť odbornej verejnosti, ktorá zastáva názor, že aplikácia analógie právnej úpravy konkurenčnej doložky zo zmluvy o obchodnom zastúpení podľa § 672a Obchodného zákonníka na iné typy obchodných zmlúv neprípustne zasahuje do zmluvnej voľnosti, ktorá je charakteristickým znakom obchodných záväzkových vzťahov. Ako jeden z argumentov sa uvádza aj skutočnosť, že ak by zákonodarca považoval za potrebné regulovať konkurenčnú doložku rovnakým spôsobom aj v iných zmluvných vzťahoch, tak by to výslovne zakotvil v legislatíve. Kým však nebudú na Slovensku zákonom výslovne upravené podmienky pre dojednávanie konkurenčných doložiek v iných typoch zmlúv, než je zmluva o obchodnom zastúpení, možno očakávať, že súdy budú na tieto zmluvné vzťahy naďalej analogicky uplatňovať obmedzenia uvedené v § 672a Obchodného zákonníka.

V jednom z novších rozhodnutí Krajský súd v Banskej Bystrici v rozsudku sp. zn. 43CoPv/10/2023 zo dňa 14.09.2023 ponúkol na danú problematiku odlišný názor: „Odvolací súd je potom toho právneho názoru, že ak v rámci zmluvnej voľnosti strany dojednajú konkurenčnú doložku aj v inom zmluvnom type ako zmluve o obchodnom zastúpení, súdy môžu dospieť k záveru, že takáto doložka je absolútne neplatná, avšak nie bez ďalšieho len z dôvodu, že konkurenčná doložka nebude mať náležitosti definované v ustanovení § 672a ods. 1 Obchodného zákonníka. Skutočnosť, že konkurenčná doložka dojednaná v inom zmluvnom type ako zmluve o obchodnom zastúpení nemá náležitosti definované v ustanovení§ 672a Obchodného zákonníka preto bez ďalšieho nemôže byť hodnotená ako absolútne neplatná pre rozpor s § 672a Obchodného zákonníka alebo obchádzanie §672a Obchodného zákonníka, ale v konkrétnych okolnostiach tej ktorej veci môže byť hodnotená len ako v rozpore so zásadami poctivého obchodného styku, prípadne s dobrými mravmi alebo že nezodpovedá všeobecným náležitostiam právneho úkonu podľa § 37 a § 38 Občianskeho zákonníka.“

K možnosti dojednať konkurenčnú doložku v iných typoch obchodných zmlúv a jej uplatňovanie na obchodné záväzkové vzťahy by výrazne pomohlo spresnenie alebo doplnenie právnej úpravy. Inšpiráciu by zákonodarca mohol čerpať z právnej úpravy Českej republiky, ktorá umožňuje dojednanie konkurenčnej doložky v akejkoľvek zmluve pri splnení zákonných požiadaviek. Podľa § 2975 Občanského zákoníka musí konkurenčná doložka obsahovať vymedzenie územného rozsahu, okruhu činnosti alebo osôb, ktorých sa zákaz konkurencie týka, a môže byť uzatvorená na obdobie maximálne 5 rokov.

Legislatívna úprava zákazu konkurencie a vymedzenie jasných podmienok pre platné dojednanie konkurenčnej doložky aj v iných typoch obchodných zmlúv (okrem zmluvy o obchodnom zastúpení) by výrazne prispelo k odstráneniu právnej neistoty týkajúcej sa primeranosti obmedzovania konkurenčnej činnosti podnikateľov v praxi.

***

Obchodné právo, resp. obchodnoprávne spory, medzi ktoré spadá aj vyššie uvedená problematika predstavujú jednu z ťažiskových oblastí, ktorými sa v našej advokátskej kancelárii zaoberáme. V prípade záujmu o naše právne služby v tejto oblasti nás neváhajte kontaktovať na: office@attor.sk